Jak wybrać wygodne biurko dla ucznia?

1 października 2019
0
38

Wygodne, a więc odpowiednie dla jego użytkownika, biurko musi spełnić jeden, ale dość skomplikowany, warunek: musi być ergonomiczne – czyli zapewnić mu optymalny komfort pracy.

biurko dla ucznia
biurko dla ucznia

Jak dobrać wysokość biurka? Odpowiednie wymiary biurka.

Źle dobrane biurko powoduje bóle kręgosłupa i rąk i prowadzi do wad postaw, gdy garbimy się, siedząc przy nim. Unikniemy tego dobierając odpowiednią wysokość blatu. Najlepiej zrobić to empirycznie – po prostu przymierzyć się do biurka, siadając przy nim.
Jeśli nasze ręce leżą swobodnie na blacie, nie garbimy się, a przedramiona tworzą z tułowiem kąt prosty – biurko ma odpowiednią wysokość.

Czasem kupujemy w internecie lub z innych powodów nie możemy przymierzyć się do biurka, zaufajmy wtedy ergonomicznym wyliczeniom. W przypadku osoby dorosłej odpowiednią wysokość biurka można dość precyzyjnie określić. Dla osoby o średnim wzroście najlepszy będzie blat znajdujący się na wysokości ok. 70-75 cm, dla ludzi wyższych – na ok. 80 cm.

Sprawa komplikuje się nieco w przypadku dzieci, których wzrost zmienia się wraz z wiekiem. Producenci rozwiązali ten problem sprytnym rozwiązaniem polegającym na możliwości regulacji wysokości biurka.

Jeśli decydujemy się jednak na tradycyjny model, dla dziecka w wieku szkolnym (7 lat 125 cm wzrostu), odpowiednie będzie biurko o wysokości 55-60 cm.

Jak jest odpowiednia szerokość blatu biurka? Biurko dla pierwszoklasisty

Przyjmuje się, że idealny wymiar blatu biurka to 160cm szerokości i 80cm. Dla pierwszoklasisty wystarczająca powierzchnia to blat o wymiarach od 60 do 75 cm i głębokości od 50 do 55 cm.

Osoby filigranowe i dzieci nie potrzebują bowiem dużej powierzchni roboczej. Może im wręcz utrudniać pracę, bowiem nie będą mogły swobodnie sięgnąć po przedmioty znajdujące się na krańcach biurka.

Modele z wyższej półki bywają wyposażone w blaty z możliwością regulacji kąta nachylenia. Jest to przydatna, ergonomiczna funkcja, zwłaszcza podczas rysowania, kreślenia, ręcznego pisania. Odpowiednie ustawienie to przechylenie blatu pod kątem 30 stopni.

Istotną kwestią jest też sprawdzenie czy szerokość biurka gwarantuje odpowiednio dużo przestrzeni dla nóg. Powinno to być około 70 cm.

szerokość blatu biurka
szerokość blatu biurka

Gdzie ustawić biurko?

Istotną kwestią jest również miejsce, w którym ustawimy biurko. Powinno być w miarę możliwości, odizolowane od reszty domowników, by nie zakłócać spokoju podczas pracy.

Najważniejszy jest dostęp do dziennego, naturalnego światła. Zadbać należy, aby okno znajdowało się z przodu lub z boku biurka. Jeśli w pokoju jest kilka okien lepiej wybrać to od strony północnej lub wschodniej – delikatnie rozproszone światło będzie nam ułatwiało pracę. Unikniemy zaś rażących zachodów słońca czy zbytniego nagrzewania się miejsca pracy latem.

Osoby praworęczne źródło światło powinny mieć z lewej strony, natomiast w przypadku osób leworęcznych światło dobiegać powinno z prawej, po to by zniwelować cień piszącej ręki.

Wymiary biurka gamingowego (biurko dla gracza komputerowego)

Jeśli mamy w domu zapalonego fana gier komputerowych warto rozważyć zakup biurka dedykowanego pod komputer stacjonarny. Ma ono ergonomiczne półki zaprojektowane pod poszczególne moduły sprzętu, wysuwaną, płaską szufladę na klawiaturę i komory na plątające się kable. Oprócz tego klawiatura oraz monitor są na różnych poziomach względem siebie (zaleca się odległości 10 cm), dzięki czemu zapobiegamy skurczom mięśni rąk, nie nadwyrężamy karku i oczu poprzez wpatrywanie się w zbyt nisko położony ekran.
Biurko gamingowe nie ma belki wzmacniającej, więc można swobodnie wsunąć pod nie nogi.
Głębokość biurek gamingowych powinna oscylować wokół 60 cm, wysokość wynosić około 80 cm, długość w zależności czy biurko służyć ma jednemu graczowi czy też przeznaczone jest dla dwóch lub więcej graczy, stosownie: około 120, 150 cm.

Biurka w kształcie litery L oraz biurka narożnikowe

Tradycyjne, klasyczne biurko to połączenie stołu i komody, ale na rynku dostępne są także modele narożnikowe oraz w kształcie litery L.

Powierzchnia robocza tych biurek jest zazwyczaj większa niż standardowych, prostokątnych biurek. Jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią w pokoju, biurko narożnikowe może być dobrym rozwiązaniem. Z kolei biurka w kształcie litery L wybierane są raczej do gabinetów nobliwych prezesów niż do pokojów dziecięco-młodzieżowych, nie pasują do nich bowiem stylistycznie.

wymiary biurka
wymiary biurka

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając biurko

Biurko ma być nie tyle estetyczne, co praktyczne. Przyda się więc każda powierzchnia do przechowywania: półki, obszerne szuflady, nadstawki na książki, wyjeżdżające na kółkach komódki. Potrzebne tym bardziej w pokojach dziecięcych, im większą awersję do sprzątania ma nasza pociecha. Modne ostatnio skandynawskie biurka na koziołkach w pokoju dziecięcym się więc nie sprawdzą.

Warto dowiedzieć się, czy do szuflad możemy dokupić pasujące organizery na drobiazgi – ułatwią one poszukiwania przedmiotów znajdujących się wewnątrz.
Dobrze, aby biurko miało specjalne żłobienia lub ukrytą półkę, listwę na poprowadzenie przewodów od lampki, komputera, drukarki oraz uchwyt na plecak.
Jeśli użytkownikiem jest małe dziecko, lepiej by krawędzie i narożniki były lekko zaokrąglone.

Jak oszacować jakość wykonania i materiał biurka?

W przypadku biurek dziecięcych nie warto inwestować w biurka drewniane.Ich powierzchnię zbyt łatwo zarysować i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Lepiej sprawdzą się tańsze laminaty, bądź robiąca ostatnimi czasy furorę w przemyśle meblarskim – naturalna, gruboklejona sklejka.

Jakość wykonania ocenimy przyglądając się szufladom, wnękom, mocowaniom. Jeśli znajdziemy pozostałości kleju, zawiasy zamontowano na zszywkach, a w szufladach prowadnice odkształcają się po pierwszym wysunięci i nie prowadzą się gładko – poszukajmy lepiej innego biurka.
Farby i lakiery użyte przy produkcji mebla powinny być atestowane.

Uzbrojeni w taką wiedzę, możemy już śmiało wybierać biurko dla naszego ucznia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here