6 kroków do pięknego przedpokoju – wejdziesz? Pomysły na udaną aranżację przedpokoju

2 października 2019
0
60

Pokaż mi swój przedpokój, a powiem ci, jak mieszkasz – tak mogłaby brzmieć domowa parafraza znanego powiedzenia. Przedpokój to wizytówka naszego domu. Zapowiedź tego, co czeka nas dalej. Często na podstawie pierwszego wrażenia, wyrabiamy sobie zdanie na temat pozostałych wnętrz i… domowników.

piękny przedpokój
piękny przedpokój

Warto, by pomieszczenie to było urządzone funkcjonalnie. Warto też zadbać o jego walory estetyczne.

Poniżej garść podręcznych rad i wskazówek, jak urządzić wygodny, a zarazem atrakcyjny przedpokój. W 6 krokach. Wejdziesz więc na chwilę?

Ładny przedpokój w 6 krokach

  • meble
  • lustro
  • oświetlenie
  • siedzisko
  • dywan
  • dekoracje

Krok pierwszy – funkcjonalne meble do przechowywania

Dobrze zorganizowana i estetyczna przestrzeń, to ta, w której panuje porządek. Zapanujemy nad przedpokojowym chaosem, tylko wtedy, jeśli przedmioty: płaszcze i kurtki, używane na co dzień buty, szczotki do czyszczenia ubrań, klucze i inne „przydasie” – będą miały swoje miejsce.


Funkcjonalne meble dedykowane do przedpokojów to: płytkie szafki na buty, szafy i wieszaki oraz półotwarte garderoby (jakby niezamykana szafa – połączenie wieszaków z półką na buty, często także z lustrem).

Tradycyjne meble do przedpokoju sprawdzą się we wnętrzach klasycznych. W tych stylizowanych na retro nie razi nas bowiem nawet użycie mebli z jednego kompletu, np. lustra i wieszaków wykonanych z tego samego drewna. Wręcz przeciwnie – są to pożądane posunięcia.

Wnętrza nowoczesne wymagają jednak większej inwencji – ciekawe zestawienia modułowych mebli z różnych kolekcji – mile widziane. To najczęściej eklektyczne połączenia, z pozoru niespójnych, niepasujących do siebie elementów, przynoszą dopiero zapierający dech w piersiach efekt.

piękny przedpokój
piękny przedpokój

Myślenie przełamujące schematy – wskazane. Np. zamiast typowej szafki na buty wstawmy do przedpokoju wąską komodę. Zamiast taborecika do zakładania butów, ustawmy skrzynię. Przykryta tapicerowaną poduszką sprawdzi się w podwójnie; w roli siedziska i dodatkowego miejsca do przechowywania.

Wdzięcznym meblem do przedpokoju jest zgrabna i elegancka konsolka. Lekki wizualnie stolik-komódka z powodzeniem przechowa podręczne drobiazgi i pozwoli ładnie wyeksponować bibeloty. A czy jest to tylko dekoracyjna fanaberia? Czy też mebel funkcjonalnie i wizualnie niezbędny?
Stawiasz więc na głos rozsądku czy odzywa się w tobie zew designera? Wybieraj! W końcu, jak mówią w pewnej reklamie, pewnej bardzo znanej firmy – to ty tu (u)rządzisz!

Krok drugi – dekoracyjne lustro

Duże lustro w przedpokoju to posunięcie rozsądne. Bezpiecznie jest przed wyjściem z domu móc rzucić okiem na całą sylwetkę. Sprawdzić, czy włosy nie sterczą, spodnie nie maja plamy z tyłu, a do płaszcza nie przyczepiła się jakaś nitka? Praktyczne walory lustra w przedpokoju – niezastąpione.
Niezliczona ilość modeli luster: bogactwo kolorów i mnogość kształtów, dają świetne pole do popisu naszym dekoratorskim umiejętnościom.

Lustro w dekoracyjnej ramie (np. otoczone promieniami, niczym słońce lub ułożone w kształt plastra miodu małe lusterka heksagonalne) może przesądzić o charakterze wnętrza i dyktować wybór dalszych dodatków.

Lustro zawieszone w przedpokoju zawsze będzie dobrym wyborem. Optycznie powiększy i rozjaśni to, najczęściej małe, wnętrze. Doda mu lekkości.

Krok trzeci – właściwe oświetlenie

Mało kto jest szczęśliwym posiadaczem przedpokoju doświetlonego oknem. Większość z nas powinna zadbać o intensywne i szybko rozżarzające się światło w tym wnętrzu. Światło powinno być jasne i szybko osiągać maksymalną moc, ponieważ w przedpokoju spędzamy zazwyczaj tylko kilka chwil.

Ponieważ w przedpokojach ilość mebli i dodatków jest ograniczona – postawmy na oświetlenie z charakterem. Takie, które zbuduje klimat w tym wnętrzu. Industrialne lampy lub przeciwnie, królewskie żyrandole czy kinkiety w stylu skandynawskim – ważne by lampa była „jakaś”.


Nie decydujmy się na pierwszą lampę, którą zobaczymy w sklepie, nie wybierajmy byle jakiego plafonu – niech to będzie przemyślany, świadomy wybór z myślą o pozostałych elementach. Niech przyświeca mu spójność; powtarzające się kolory czy kształt, niech produkty łączy jeden styl. Lampa w przedpokoju, jest bowiem jak wisienka na torcie. Dopełnia całość.

Krok czwarty – siedzisko: ławy, krzesła, taborety i pufy do przedpokoju

Siedzisko w przedpokoju, niby nic wielkiego, ale jak ułatwia życie! Przedpokój, w którym wygospodarujemy miejsce na wygodną ławę, szezlong, czy nawet taki, do którego wstawimy najskromniejsze nawet krzesło, najmniejszy puf – od razu zyskuje na funkcjonalności. Zakładanie i zdejmowanie obuwia staje się prostsze, jest też w końcu miejsce, na które można na chwilę odłożyć torebkę.

Ponieważ siedzisko w przedpokoju wystarczy zazwyczaj jedno, możemy zarezerwować na nie większy budżet. Z pewnością będzie to posunięcie z korzyścią dla wnętrza.

Krok piąty – przytulny dywanik

Dywan to kolejny, z pozoru zbędny, a tak naprawdę istotny element funkcjonalnego przedpokoju. To on ogrzeje nam nogi podczas zmian obuwia.

I wcale nie musi to być tureckie, ręcznie tkane dywanisko. Większe walory praktyczne i estetyczne mają w tym miejscu skromne chodniczki. Jutowe, sizalowe, z wiskozy. Ostatnio najmodniejsze są te w stylu boho; białe, z puszystym długim włosiem, w graficzne, czarne linie.

Sprawdzonym, dywanowym wzorem do przedpokoju są z kolei nieśmiertelne pasy, paski, prążki.


Krok szósty – dekoracje

W dobrze urządzonym, pięknym przedpokoju nie można pominąć dekoracji. Atrakcyjne, dopełnią wystroju wnętrza. Jakie drobiazgi warto umieścić w przedpokoju?

Praktycznym posunięciem będzie umieszczenie w tym miejscu zegara. Ładny np. stylizowany na dworcowy, z wyświetlaczem z dwóch stron można powiesić nad drzwiami, a stołowy ustawić na konsoli.

Sprawdzą się również kosze wyplatane z traw i ozdobne pudełka – zyskamy dzięki nim dodatkowe miejsce do przechowywania rękawiczek, czapek i szali. W małym koszyczku czy szkatułce na konsoli możemy trzymać drobiazgi: klucze i szczotkę do ubrań.


Przedpokój jest dobrym miejscem na wyeksponowanie rodzinnej fotografii. Lub więcej – to dobre miejsce nawet na całą galerię ścienną. Sprawdzą się też plakaty z hasłami motywacyjnymi, poprawiającymi humor na cały dzień lub sezonowo zmieniane zdjęcia-krajobrazy nawiązujące do pory roku.

Przedpokój ozdobić można wieszakami-organizerami na klucze. Przydatne, porządkujące i miłe dla oka.

Nasza wycieczka po funkcjonalnym i atrakcyjnym przedpokoju dobiega końca. Jak Ci się w(chodziło), do(po) tak urządzonej przestrzeni? Czy coś jeszcze byś dorzucił od siebie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here