Elektryczny pistolet do natryskowego malowania ścian

5 lipca 2019
0
449

Gdy mamy obrany za cel szybki remont mieszkania warto posłużyć się specjalistycznym sprzętem. Aby malowanie ścian było naprawdę szybkie i skuteczne możemy użyć elektrycznego pistoletu do malowania ścian.

Jak działa pistolet do malowania natryskowego i czym kierować się przy jego kupnie? Jak używać pistoletu do malowania ścian oraz jak poprawnie nim malować, aby efekt końcowy nas zadowolił?

Odpowiedzi znajdziecie w tym krótkim poradniku.

Czytajcie dalej!

Pistolet do malowania ścian
Pistolet do malowania ścian / Jaki wybrać i kupić? Porównaj ceny i porównaj opinie.

Jak zbudowany jest elektryczny pistolet do malowania natryskowego?

Elektryczny pistolet do malowania ścian składa się z dyszy, którą rozpylana jest farba, osłony dyszy dzięki, której rozpylana farba nie rozbryzguje się we wszystkie strony, regulatora ciśnienia, spustu uruchamiającego natrysk oraz podłączonego do pistoletu zbiornika z farbą. W pistoletach elektrycznych dysze zazwyczaj można wymienić bądź dostosować ją tak, aby farba rozpylała się strumieniem pionowym, poziomym czy niezbyt szerokim pasem.

Jak działa elektryczny pistolet do malowania ścian?

Malowanie ścian pistoletem elektrycznym polega na rozpylaniu(natryskiwaniu) farby na malowaną powierzchnię. Farba znajdująca się w zbiorniku pistoletu pod wpływem sprężonego powietrza rozbijana jest na niewielkie krople, po czym wydostaje się na zewnątrz przez małe otwory umiejscowione w dyszy.

Czym kierować się przy wyborze elektrycznego pistoletu do malowania ścian?

Gdy chcemy kupić dobry pistolet do natryskowego malowania ścian w trakcie zakupu musimy kierować się następującymi cechami produktu:

  1. ciśnienie – określa z jaką mocą pistolet rozpyla farbę,
  2. wydajność – określa ile litrów farby zostanie rozpylone w czasie jednej minuty,
  3. umieszczenie i pojemność zbiornika na farbę – najlepsze są pistolety ze zbiornikiem zamontowanym na górze, ponieważ farba spływa naturalnie do pistoletu,
  4. rodzaj dyszy i wielkość otworów w dyszy – zbyt duże otwory w dyszy będą tworzyły nieestetyczne zacieki.

Im większe ciśnienie w pistolecie do malowania ścian tym lepiej poradzi on sobie z gęstymi farbami. Umiejscowione w dyszy otwory pozwalają na wybór płaskiego lub okrągłego strumienia. Płaski strumień pozwala malować z większą precyzją, natomiast strumień okrągły zapewni nam lepsze pokrycie ściany farbą.

Pistolet do malowania natryskowego
Pistolet do malowania natryskowego

Jak należy używać pistoletu do malowania natryskowego?

Jeśli chcemy malować pokój w mieszkaniu to powinniśmy najpierw odpowiednio zabezpieczyć przed farbą meble, drzwi i okna. W instrukcji do elektrycznego pistoletu do malowania ścian powinno być napisane jak przygotować farbę, aby pistolet mógł ją estetycznie i sprawnie rozpylić. Jeśli farba będzie zbyt gęsta to zatka dyszę. Najlepiej przeprowadzić test rozpylania farby. Aby farba równomiernie i jednolicie pokryła ścianę należy rozprowadzać ją ruchem w linii prostej.

Musimy pamiętać o zachowaniu należytej odległości pistoletu od ściany. Nie istnieje jedna uniwersalna odległość dla wszystkich pistoletów elektrycznych do malowania ścian, więc najlepiej sprawdzić ją w załączonej do urządzenia instrukcji obsługi.

Gdy zakończymy malowanie pistolet elektryczny należy wyczyścić z farby za pomocą wody lub rozpuszczalnika.

Nic skomplikowanego, prawda?

Jakie są zalety malowania ścian pistoletem elektrycznym?

Używanie pistoletu elektrycznego znacznie skraca czas samego malowania. Jest on znacznie bardziej precyzyjny od znanych dobrze nam wszystkim pędzli czy wałków do malowania.

Malowanie ścian przy użyciu pistoletu natryskowego pozwala na uzyskanie efektu gładkiej powierzchni na ścianie co w przypadku tradycyjnych pędzli i wałków do malowania jest praktycznie efektem niemożliwym do uzyskania.

Elektryczny pistolet do malowania natryskowego zapewni również mniejsze zużycie farby w porównaniu z wałkami czy pędzlami.

Ponadto, aby ściana była idealnie pokryta farbą wystarczą maksymalnie 2 jej warstwy. Pistoletem można malować również nierówne powierzchnie. Jeśli więc mamy w mieszkaniu ozdobne tynki to taki pistolet natryskowy będzie idealny do malowania naszych zdobionych ścian.

Wagner w590
Pistolet do malowania ścian Wagner w590 / Jaka jest jego cena? Sprawdź też opinie i recenzje.

Opinie o elektrycznym pistolecie do malowania ścian

Trudno natknąć się na negatywne głosy. Większość osób jest bardzo przychylna urządzeniu jakim jest elektryczny pistolet do natryskowego malowania ścian. Należy jednak podkreślić, że im bardziej jesteśmy zaznajomieni z obsługą pistoletu tym lepszy efekt końcowy uzyskamy na ścianie.

Trzeba również pamiętać o przestrzeganiu zaleceń, które znajdziemy w instrukcji obsługi załączonej do urządzenia. Jeśli zastosujemy się do instrukcji producenta to z pewnością będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Więcej na ten temat praktycznego użycia i wybory najlepszego pistoletu do malowania ścian znajdziesz pod adresem pistoletydomalowania.pl.

Sam proces malowania wykorzystując elektryczny pistolet do natryskowego malowania ścian może mieć także zbawienne działanie na nasz układ nerwowy… mam tu na myśli, to, że może służyć jako proces koloroterapii, o którym więcej tutaj.

Producenci i ceny elektrycznych pistoletów do malowania ścian

Elektryczne pistolety do malowania natryskowego produkują firmy takie jak Bosch, Dedra, Topex, Ryobi oraz Einhell. Ceny wahają się od około 70 złotych do prawie 4000 złotych i zależne są od wielu czynników m.in.: pojemności zbiornika, wydajności czy siły używanego do rozpylania farby ciśnienia.

Na koniec jeszcze mały test i recenzja pistolet natryskowy Wagner:

A co Wy sądzicie o elektrycznym pistolecie do natryskowego malowania ścian? Czekamy na opinie i recenzje od Was : ) Wspólnie wybierzmy ten najlepszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here